Son Haberler

Yanıcı Soğutkanlara Hazırlık

 

Düşük GWP'ye (Küresel Isınma Potansiyeli) sahip soğutkanların, AB ve ulusal F-Gaz Yönetmeliği sonuçları doğrultusunda ülkemizde de önümüzdeki yıllarda daha fazla kullanılması muhtemeldir. Düşük GWP'li soğutkanların çoğu yanıcı/tutuşucudur. Bu özelliğin; teknik elemanların günlük servis işleri, ilgili yeterlilikler/standartlar, üreticilerin talimatları veya işletme koşulları açısından doğrudan etkileri vardır.Yanıcı soğutkanların kullanımı için gerekli bazı temel bilgileri içeren bu  broşür  SOSİAD tarafından Türkçe’ye çevrilerek sektörümüze sunulmuştur.

 

 

Ticaret Bakanlığı Ülke Masaları Bülteni

 

T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü ihracatçı firmalarımızın uluslararası rekabet güçlerinin artırılması, ihraç pazarlarındaki fırsatları değerlendirmeleri ve karşılaşabilecekleri engellere hazırlıklı olmalarını sağlamak doğrultusunda başta hedef ve öncelikli ülkeler olmak üzere firmalarımıza dış pazarlarla ilgili en güncel ve doğru bilginin sağlanması ve çeşitli ülkelerde resmi kurumlar tarafından alınan ihracatımızı doğrudan etkileyebilecek kararlar hakkında güvenilir bilginin temini ihracatımızın gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Bakanlık, bu amaçla “Ülke Masaları Bülteni” hazırlamaktadır. Aylık periyotda yayınlanmakta olan bültende dış pazarlarda ticaretimizi doğrudan veya dolaylı olarak etkileyebilecek düzeydeki kararlar (çeşitli ürünlere uygulanan gümrük vergilerinin yükseltilmesi, vergi dışı önlemler vb.) ile ticari faaliyetler ve etkinliklere ilişkin haberler yer almaktadır.

 

Bültenler Ticaret Bakanlığının web sayfasında ülke raporları ve duyurular bölümlerinde yayınlanmaktadır.

 

Ocak 2019 bülteni için tıklayınız

 

 

 

 

 

 

 

Florlu Soğutkan Teknik Personeli (Seviye 5) Taslak Yeterliliği Hazırlandı

 

Enerji sektöründe iklimlendirme alanında Florlu Sera Gazlarına İlişkin Avrupa Parlamentosu ve Konsey Tüzüğü dikkate alınarak hazırlanmış olan Florlu Sera Gazlarına İlişkin Yönetmelik hükümleri doğrultusunda, florlu sera gazları içeren ürün veya ekipmana müdahale eden gerçek ve tüzel kişinin eğitimi ile belgelendirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır.

 

Devamı için tıklayınız https://www.myk.gov.tr/index.php/tr/haberler/34-meslek-standartlar-dairesi-bakanl/3441-florlu-soutkan-teknik-personeli-seviye-5-taslak-yeterlilii-hazrland 

 

 

 

YANICI SOĞUTKANLARA HAZIRLIK

 

Düşük GWP'ye (Küresel Isınma Potansiyeli) sahip soğutkanların, AB ve ulusal F-Gaz Yönetmeliği sonuçları doğrultusunda ülkemizde de önümüzdeki yıllarda daha fazla kullanılması muhtemeldir. Düşük GWP'li soğutkanların çoğu yanıcı/tutuşucudur. Bu özelliğin; teknik elemanların günlük servis işleri, ilgili yeterlilikler/standartlar, üreticilerin talimatları veya işletme koşulları açısından doğrudan etkileri vardır.

Bu broşür, yanıcı soğutkanların kullanımı için gerekli bazı temel bilgileri içermektedir.

 

 

SOSİAD Chillventa 2018 Fuarına Katıldı.

 

 

16-18 Ekim 2018 tarihleri arasında Almanya'nın Nürnberg şehrinde düzenlenen Chillventa 2018 Fuarına 4A Salon 511 nolu stantta üyelerini temsil etmek ve dernek faaliyetlerini tanıtmak amacıyla katıldık.

 

Türkiye’den 57 firma ve derneğin katıldığı fuarda 16 SOSİAD üyesi firma yer aldı.

 

Üyelerimizin stantlarından görüntüler için tıklayınız

 

 

 

 

Geleneksel Tavla Turnuvamızın Şampiyonu Belli Oldu.

 

 

 

Üyelerimiz arasında sosyal ilişkileri geliştirmek, iletişimi arttırmak amacıyla düzenlediğimiz geleneksel tavla turnuvamız 13.10.2018 Cumartesi günü Huqqa'da kahvaltı sonrası yapıldı. 18 üyemizin katıldığı büyük çekişme içinde geçen turnuvanın finalinde Eyüp ÇİL’i yenen Metin DURUK 2 inci kez şampiyon oldu. Şampiyona kupasını Yönetim Kurulu Başkanımız Turgay KARAKUŞ verdi. Kendisini tebrik ederiz.

 

Turnuvaya katılan üyelerimiz
Akın YURTSEVER – Alişan ERCAN – Buğra Alp BULDUR - Eyüp ÇİL - Gökhan KARGI – Hayati CAN – Kamer BODOSOĞLU – Kıvanç ASLANTAŞ - Melik DEMİRCİ - Metin DURUK – Metin TERZİBAŞIOĞULLARI - Mustafa DEMİRCİ – Rahmi TÜFEKÇİ - Şenol KAĞITÇI – Taner ŞENKARDEŞ – Turgay KARAKUŞ – Yavuz SERTKAYA - Yüksel TURGUT

 

Turnuvadan fotoğraflar için tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

CHILLVENTA 2018 FUARI

 

 

Derneğimiz 1-18 Ekim 2018 tarihlerinde Almanya’nın Nürnberg şehrinde düzenlenecek CHILLVENTA 2018 Fuarına üyelerini temsil etmek ve dernek faaliyetlerini tanıtmak amacıyla katılacaktır.

 

4A Salonunda yer alan 511 nolu standımızı ziyaretinizden büyük memnuniyet duyacağımızı belirtmek isteriz.

 

Chillventa Fuarına katılan SOSİAD üyelerinin salon ve stant numaraları için tıklayınız.

 

 

 

 

 

SOSİAD Florlu Sera Gazlarına İlişkin Seminer Düzenledi.

 

 

 

SOSİAD, (Soğutma Sanayii İş Adamları Derneği) 4 Ocak 2018 tarihli ve 30291 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Florlu Sera Gazlarına İlişkin Yönetmelik kapsamında sektörümüzü bilgilendirmek amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğinde ‘’Avrupa ve Türkiye’de Florlu Sera Gazlarına İlişkin Yönetmelik Uygulamaları’’ konulu seminer düzenledi.

 

27 Eylül 2018 günü Crowne Plaza İstanbul Harbiye Hotel’de düzenlenen seminerin açılış konuşmalarını SOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Karakuş ve T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ozon Tabakasının Korunması Şube Müdürü Pervin DOĞAN yaptı.

 

 

 

Seminerin ilk bölümünde Bakanlıktan Ahmet CODAL, Yönetmeliklerin uygulaması, SOSİAD’dan Dr. Kadir İSA, Alternatif akışkanlar ve SOSİAD’ın sosyal ortağı olduğu REAL Alternatives 4 LIFE Projesi konulu sunumu yaptı. İkinci bölümde SOSİAD adına Barış UÇANER’in AB, F-Gaz Yönetmeliğine göre AB’ne ürün ve hizmet ihraç eden firmaları bekleyen süreçler, Bakanlık adına Gökçen AŞAN’ın Türkiye’de F-Gaz Yönetmeliği ve güncel gelişmeler konularında bilgilendirme sunumunun ardından seminer katılımcılardan gelen soruların cevaplanması ve Pervin DOĞAN’ın SOSİAD’a teşekkür ederek seminerin tekrarlanması dileğiyle sona erdi.

 

Sektörde büyük ilgi gören seminer SOSİAD üyelerinden Akgün Soğutma, Cantaş Soğutma, Çetinel Soğutma, Danfoss ve Tura Soğutma firmalarının sponsorluğunda gerçekleşti.

 

 

Ahmet Codal sunumu için tıklayınız.

 

Kadir İsa sunumu için tıklayınız.

 

Barış Uçaner sunumu için tıklayınız.

 

Gökçen Aşan sunumu için tıklayınız.

 

Seminerden fotoğraflar için tıklayınız

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avrupa ve Türkiye’de Florlu Sera Gazlarına İlişkin Yönetmelik Uygulamaları Semineri

 

T.C  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, SOSİAD işbirliğinde düzenlenen  katılımcı sayısının sınırlı olduğu ‘’Avrupa ve Türkiye’de Florlu Sera Gazlarına İlişkin Yönetmelik Uygulamaları Seminerimize katılabilmek için www.sosiad.org.tr/tr/online-kayit.html adresinden kayıt olmanızı rica ederiz.

 

Program için tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

Real Alternatives 4 LIFE, düşük GWP’li alternatif soğutucu akışkanların kullanımı ile ilgili Avrupa çapında etkinliklerde bulunmaya devam ediyor.

                                                                                                                    

SOSİAD’ın (Soğutma Sanayii İş Adamları Derneği) sosyal ortak olarak yer aldığı AB projesi REAL Alternatives 4 LIFE kapsamında, düşük GWP’li alternatif soğutucu akışkanların kullanımıyla ilgili uygulama eksikliğini gidermek için 2018 yılının ikinci yarısında ve 2019'da Eğitim Günleri ve Eğitimcinin Eğitimi programları düzenlenecektir.

 

AB'nin çevre ve iklim alanlarına yönelik finansman birimi tarafından ortaklaşa fonlanan REAL Alternatives 4 LIFE projesi, düşük GWP’li alternatif soğutucu akışkanlar konusunda yüksek düzeyde bir eğitim standardı oluşturmak üzere birkaç Avrupa ülkesinde dört “Eğitim Günü” etkinliği düzenleyecektir.


Proje ortakları olan Almanya (IKKE), İtalya (ATF), Polonya (Prozon) ve Belçika (UCLL)’da gerçekleştirilecek etkinliklerin odak noktaları, 8-12 arasında değişen katılımcı sayısı ile tutuşucu soğutucu akışkanlar ve karbondioksit olacaktır. Bu programın katılımcıları arasında Türkiye (SOSİAD), Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Romanya ve İspanya yer alacaktır.


“Eğitim Günleri”nde, düşük GWP’li alternatif soğutucu akışkanlara servis konusundaki eğitimlerin nasıl düzenlenmesi gerektiği konusunda bilgi ve uzmanlık paylaşımında bulunulacaktır. Böylece, bu etkinliğe katılan eğitmenlerin REAL Alternatives 4 LIFE eğitim dokümanlarını kullanarak (SOSİAD tarafından Türkçe’ye tercümeleri tamamlanmıştır) kendi ülkelerinde benzer eğitimler düzenlemeleri teşvik edilecektir.


Etkinlikler, yarım günlük teorik ve test ekipmanı üzerinde yarım günlük uygulamalı eğitim olarak düzenlenecektir. Gün sonunda, yazılı bir değerlendirme sınavı sonunda başarılı olan eğitmenlere sertifika verilecektir. Eğitim Günleri ve Eğiticinin Eğitimi hakkında güncel bilgiler almak için www.realalternatives4life.eu  linkinden kayıt olunuz.

 

 

REAL Alternatives Projesi Hakkında

REAL Alternatives 4 LIFE, Avrupa çapında düşük GWP’li alternatiflerden HFO'lar, R32, hidrokarbon, karbondioksit ve amonyak için eğitimde iyi uygulamalar ile emniyetli, verimli, güvenilir ve uygun maliyetle kullanılmasını teşvik etmektedir. Farkındalık, deneyim ve bilgi seviyesini artırarak, yaygın şekilde kullanılmasının önündeki engelleri kaldırmayı hedeflemektedir. Proje ayrıca, önemli ulusal, AB ve küresel çevre zirvelerinde, konferanslarda ve etkinliklerde yer alarak düşük GWP’li soğutucu akışkanlar için eğitimin yaygınlaştırılması konusunda faaliyet göstermektedir.

 

 

 

 

 

SOSİAD Üyeleri Yaza Merhaba Kahvaltısında Buluştu.

 

 

SOSİAD’ın (Soğutma Sanayii İş Adamları Derneği) üyeleri arasındaki beşeri ilişkilerin geliştirilmesi, devam ettirilmesi, SOSİAD ailesi olarak hep birlikte bir Pazar sabahı hoşça vakit geçirebilmek amacıyla düzenlediği Yaza Merhaba kahvaltı organizasyonu 06 Mayıs 2018 Pazar günü İstanbul Kaşıbeyaz Bosphorus Restaurant’ta gerçekleştirildi.

 

Sıcak bir ortamda geçen organizasyona katılan SOSİAD üyeleri iş hayatının yoğun temposunda eşleri ile birlikte keyifli bir pazar günü geçirdi.

 

Kahvaltı sonunda tüm üyeler başka bir organizasyonda buluşabilmek dileğiyle ayrıldılar. SOSİAD Yönetimi olarak kahvaltımıza katılarak bizleri onurlandıran tüm üyelerimize teşekkür eder, bir sonraki organizasyonda tüm SOSİAD ailesi olarak bir araya gelebilmeyi dileriz.

 


Fotoğraflar için tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

 

ÜYELERİMİZ

 • aday-iklimlendirme
 • akgun
 • alemdar
 • anadolu_bakir
 • arda boru
 • artek
 • atilim
 • aytek
 • azak
 • bilkar
 • birol
 • buzcelik-termik
 • buzel
 • buzyapsan
 • cantas
 • cantek
 • cetinel
 • cfm_sogutma
 • ciftel
 • cil_teknik
 • cozum
 • damla_sogutma
 • danfoss
 • detay_sogutma
 • ensotek
 • ercan_teknik
 • erdemler
 • esen-sogutma
 • etkin-logo
 • frigo
 • frigoduman
 • frigotek
 • frigoterm
 • friterm
 • goker
 • guzelveren
 • gvn
 • hak-teknik
 • heinen
 • ideal
 • iklimsoft
 • imamoglu
 • its
 • kamer
 • karteknik
 • karyer
 • kocaeli-sogutma
 • korkmaz
 • martek
 • mespa
 • meytek
 • murat_sogutma
 • ozdalteknik
 • pfi
 • pinar-sogutma
 • planer
 • refkar
 • rother
 • sarbuz
 • sark-sogutma
 • sarkuysan
 • savaslar
 • sdr
 • seckin-sogutma
 • senol-sogutma
 • sentez
 • sms
 • soguk_teknik
 • soker
 • sondex
 • sosiad
 • sotek
 • star
 • tanpera
 • teknik
 • teknikgaz
 • teknion
 • teknotek
 • topuz
 • torsu
 • totaline
 • tura
 • yelken
 • yildirim-klima
 • yilmaz
 • yuksel_teknik

Destekliyoruz

ÜYESİYİZ

       
Casino Bonus at bet365 uk